StartWentylacja

Wentylacja Kielce

Odpowiednia jakość powietrza to rzecz niezwykle istotna – od tego zależy samopoczucie osób w nim przebywających. Ponieważ jakość powietrza zależy tylko i wyłącznie od wentylacji, jest ona sprawą pierwszej wagi.

https://klimanet.pl/wp-content/uploads/2021/07/wentylacja2.jpeg

Wentylacja to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie. Dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędnego do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp.

Wentylacja grawitacyjna to najbardziej rozpowszechniony i najtańszy sposób wymiany powietrza w budynku. Jej siłą napędową jest różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Cieplejsze lżejsze powietrze gromadzi się pod sufitem i przez kanały wentylacyjne wydostaje się ponad dach. Powietrze zimne zaś dostaje się do wnętrza budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub poprzez zainstalowane w tym celu nawiewniki.

Największą wadą wentylacji grawitacyjnej jest brak kontroli nad wymianą powietrza w pomieszczeniach oraz znaczne straty ciepła, ponieważ z pomieszczeń usuwane jest wyłącznie powietrze ogrzane.
Uzupełnieniem systemu wentylacji grawitacyjnej powinna być wentylacja wyciągowa.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – polega na instalowaniu wentylatorów wywiewnych lub nawiewno-wywiewnych w przewodach wentylacyjnych. Mogą one działać w sposób ciągły lub okresowo podczas wzmożonej emisji zanieczyszczeń i wilgoci (tak działają np. okapy nadkuchenne).
Zasada działania takich urządzeń jest stosunkowo prosta. Zamontowane w rekuperatorze wentylatory wymuszają przepływ dwóch strumieni powietrza: ogrzanego powietrza wylatującego z domu oraz strumienia wpływającego przez otwór w ścianie zewnętrznej lub w dachu. Zanim świeże powietrze dostanie się do domu nagrzewa się w rekuperatorze przejmując ciepło powietrza usuwanego. Strumienie przekazują sobie ciepło, ale się nie mieszają. Do wnętrza domu nie wracają więc zapachy, kurz czy zanieczyszczenia. Latem rekuperator może pomagać obniżyć temperaturę w pomieszczeniach.

Porównanie systemów wentylacji mechanicznej i naturalnej:
Wentylacja Grawitacyjna Wentylacja Mechaniczna
 • Jest prosta w budowie i tańsza od wentylacji mechanicznej,
 • Zapewnia tylko częściową wymianę powietrza,
 • Jej działanie jest w pełni uzależnione od panujących warunków atmosferycznych,
 • Powoduje straty ciepła w miesiącach zimowych dochodzące nawet do 50%,
 • Często zawodzi,
 • Brak możliwości regulacji,
 • Jej eksploatacja jest tania – wymaga wykonywania okresowych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia kominów,
 • Kanały wentylacyjne raczej nie wymagają czyszczenia.
 • Zapewnia stałą, kontrolowaną wymianę powietrza niezależną od warunków zewnętrznych,
 • Zewnętrzne nawiewane do pomieszczeń powietrze jest filtrowane,
 • Brak konieczności otwierania okien,
 • Umożliwia intensywne przewietrzanie pomieszczeń zwłaszcza w łazience, czy kuchni,
 • Odzysk ciepła zapewnia realne oszczędności na ogrzewaniu,
 • Wymiennik w rekuperatorze zapewnia: – zimą nawiew powietrza o temperaturze dużo wyższej niż wynosi temperatura na zewnątrz (-24°C na zewnątrz, +10°C temperatura nawiewanego powietrza do pomieszczeń),
 • latem nawiew powietrza o temperaturze dużo niższej niż wynosi temperatura na zewnątrz ( +35°C na zewnątrz, +29°C temperatura nawiewanego powietrza do pomieszczeń),
 • Wymaga dostarczenia energii elektrycznej do urządzenia,
 • Wymaga wymiany filtrów przynajmniej raz na pół roku.

W bardzo dobrze izolowanym budynku brak instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to poważny błąd. Trzeba bowiem pamiętać, że 70-80% strat ciepła dokonuje się przez wentylację.
Zajmujemy się projektowaniem, sprzedażą oraz wykonywaniem instalacji wentylacji we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych oraz domach mieszkalnych. Wszystko to oczywiście zgodnie z obowiązującymi normami , przy zachowaniu estetyki i szybkiego montażu.

Oferta: Wentylacja mechaniczna Kielce, Pompy ciepła Kielce

Jeżeli chcecie Państwo wyposażyć budynek w skuteczny, komfortowy i energooszczędny system wentylacji zachęcamy do wysyłania zapytań.
https://klimanet.pl/wp-content/uploads/2023/02/dlaczegowartonaswybrac-www.png