BlogIle kosztuje założenie klimatyzacji w domu?

12 czerwca 2023

Klimatyzacja w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego, gdyż podczas wysokich temperatur bywa zbawieniem i zapewnia użytkownikowi komfort termiczny. Mało tego klimatyzacja to aktualnie nie tylko chłodzenie, ale też możliwość dogrzewania pomieszczeń. Dodatkowymi funkcjami klimatyzacji są również: osuszanie, wentylowanie, oczyszczanie i jonizacja. Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu, od czego zależy cena klimatyzatora i montażu klimatyzatora oraz jak prawidłowo dobrać moc klimatyzatora.

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji w domu?

Na koszt montażu klimatyzacji w domu składa się kilka czynników. Przed podjęciem decyzji o kupnie i montażu klimatyzatora warto dokładnie je przeanalizować, aby móc cieszyć się zaletami klimatyzacji w pełni. Cena klimatyzatora domowego zależy od poniższych czynników:

Typ klimatyzatora

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz klimatyzatorów. Najtańszą opcją zakupu jest klimatyzator przenośny, jednak w praktyce okazuje się nie być tak wydajny, energooszczędny i wygodny w użytkowaniu jak np. klimatyzator ścienny. Warto pamiętać o tym, że pozornie większy wstępny wydatek może zwrócić się szybciej, nie zapominając o tym, że z całą pewnością będzie bardziej komfortowy i wydajny.
Najpopularniejszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem klimatyzacji do domu są klimatyzatory ścienne typu split. Jest to rozwiązanie składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostki połączone są instalacją, są to rury miedziane, w których przepływa czynnik chłodniczy- freon. Średnica rur jest niewielka, więc nie ma potrzeby wykonywania dużych otworów w ścianie. Klimatyzacja posiada również osobne zasilanie prądem.

 

Klimatyzatory ścienne split- szacunkowy koszt
Moc chłodzenia/grzania Orientacyjna cena netto
2,6/2,9 kW 2500-5800 zł
3,5/3,8 kW 2800-6500 zł
5,3/5,5 kW 4500-8200 zł
7,0/7,3 kW 5300-12 800 zł

 

Równie dużą popularnością cieszą się klimatyzatory typu multisplit. To rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Co oznacza, że w ten sposób możliwe jest schłodzenie więcej niż jednego pomieszczenia. Nowoczesne klimatyzatory oczywiście posiadają również funkcję grzania. Niewątpliwą zaletą jest montaż tylko jednej jednostki zewnętrznej co wpływa korzystnie na estetykę otoczenia, ale również na poziom hałasu i zmniejszone koszty instalacji.

 

Szacunkowy koszt jednostki wewnętrznej multisplit wynosi:
Moc chłodzenia/grzania Orientacyjna cena netto
2,6/2,9 kW 900-2100 zł
3,5/3,8 kW 950-2300 zł
5,3/5,5 kW 1450-4300 zł
7,0/7,3 kW 1800-5400 zł

 

Szacunkowy koszt jednostki zewnętrznej multisplit wynosi:
Moc chłodzenia/grzania Orientacyjna cena netto
5,3/5,6 kW 4000-8600 zł
7,9/8,5 kW 5700-12 000 zł
8,2/8,8 kW 8000-12000 zł
10,6/11,1 kW 8500-15 000 zł

Ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu? -koszt montażu

Szacunkowy koszt podstawowego montażu klimatyzatora typu split bez żadnych dodatkowych utrudnień będzie wynosił ok. 1500 zł. netto. Natomiast montaż klimatyzatora typu multisplit będzie wynosił ok. 2500 zł. netto.

 

Długość instalacji
Na cenę montażu klimatyzatora w domu ma wpływ długość instalacji- im większa będzie odległość jednostki wewnętrznej od jednostki zewnętrznej tym większa będzie cena za usługę montażu klimatyzacji. W skład instalacji wchodzą: rury miedziane, w których przepływa czynnik chłodniczy, zasilanie elektryczne i odprowadzenie skroplin.
Miejsce montażu
To czy do montażu klimatyzatora niezbędne przez montera będzie użycie rusztowania, bądź podnośnika również będzie miało wpływ na cenę.

 

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Ogólnie zakłada się, że zapotrzebowanie na chłód na poziomie 80-150 W/m2. Oznacza to, że urządzenie o mocy 2,5 kW wystarczy do pomieszczenia 15-30 m2. Natomiast urządzenie o mocy 7,0  kW wystarczy do schłodzenia pomieszczenia o powierzchni ok. 60-70 m2.
Dobierając moc klimatyzatora warto jednak również zwrócić uwagę na następujące kwestie:
  • izolację pomieszczenia;
  • liczbę i wielkość okien w pomieszczeniu;
  • usytuowanie pomieszczenia pod względem ekspozycji na słońce;
  • usytuowanie pomieszczenia względem piętra, na którym się znajduje.

Bezpłatna wycena

Do skorzystania z bezpłatnej wyceny zaprasza firma Klimanet z Kielc oferująca kompleksowe usługi w zakresie sprzedaży, montażu oraz serwisu instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i pomp ciepła. Firma Klimanet działa na rynku już od roku 2006, pracownicy posiadają wszelkie szkolenia, uprawnienia i certyfikaty, które są niezbędne do montażu urządzeń. Firma Klimanet jest dystrybutorem światowego producenta Mitsubishi Electric i oferuje szeroki wachlarz klimatyzatorów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Odwiedź stronę firmy Klimanet na portalu facebook, aby być na bieżąco https://www.facebook.com/Klimanet.1/

Klimatyzator ścienny MSZ-HR

Klimatyzator ścienny domowy Mitsubishi Electric

Przeczytaj o urządzeniu: https://klimanet.pl/wp-content/uploads/2023/04/me_msz_hr.pdf

Klimatyzator ścienny MSZ-AY

Klimatyzator ścienny domowy Mitsubishi Electric

Klimatyzator ścienny MSZ-EF PREMIUM

Klimatyzator ścienny domowy Mitsubishi Electric

Przeczytaj o urządzeniu: https://klimanet.pl/wp-content/uploads/2023/04/me_msz-ef_zen_broschuere_nachdruck_2019_pl_rz.pdf

Klimatyzator ścienny MSZ-LN DIAMOND

Klimatyzator ścienny domowy Mitsubishi ElectricKlimatyzator ścienny domowy Mitsubishi Electric

Przeczytaj o urządzeniu: https://klimanet.pl/wp-content/uploads/2023/04/me_msz_ln_a4_pl_rz_web.pdf

Kliknij na link, jeśli chcesz zobaczyć wszystkie katalogi, cenniki i broszury urządzeń oferowanych przez firmę Klimanet: https://klimanet.pl/produkty/