BlogJak działa klimatyzacja? -Zasady działania klimatyzacji.

17 lutego 2023
Klimatyzacja w ostatnich latach stała się bardzo powszechna. Zalety korzystania z klimatyzacji można by wymieniać bardzo długo. Niewątpliwie jest to najszybszy i najbardziej skuteczny sposób na ochłodzenie pomieszczenia. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w domu, biurach czy blokach mieszkalnych. Kiedyś klimatyzacja była uważana za luksus, można było spotkać ją wówczas tylko w poszczególnych miejscach. Natomiast dziś można uznać ją za standard. Duży wpływ miały na to zmiany klimatyczne, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat. Upały stały się trudne do zniesienia, szczególnie w budynkach o dużym nasłonecznieniu. Klimatyzacja, dzięki swoim funkcjom podnosi komfort życia i pozwala jej użytkownikom na funkcjonowanie w trudnych warunkach. Klimatyzacja to nie tylko chłodzenie pomieszczeń, to także inne funkcje.

Jakie funkcje posiadają nowoczesne klimatyzatory?

Nowoczesne klimatyzatory to nie tylko możliwość chłodzenia pomieszczenia. Poznaj wszystkie funkcje klimatyzacji:
  • Chłodzenie– podstawowa funkcja klimatyzatora, która umożliwia utrzymanie komfortu termicznego podczas cieplejszych dni, głównie w sezonie letnim.
  • Grzanie– funkcja ta pełni rolę „pompy ciepła” i polega na odwróceniu procesu chłodzenia, służąc użytkownikom podczas chłodniejszych dni.
  • Osuszanie– utrzymuje wilgotność w pomieszczeniu między 40- 60%. Dzięki osuszaniu nie rozwijają się grzyby i pleśń, które szkodzą naszemu zdrowiu.
  • Wentylacja– klimatyzację można zintegrować z instalacją wentylacyjną- w przypadku, gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja nadal może działać niezależnie. Integracja systemów zapewnia stałą wymianę powietrza zużytego na powietrze świeże.
  • Oczyszczanie– specjalne filtry zamontowane w środku klimatyzatora skutecznie oczyszczają powietrze z wszelkiego kurzu i pyłków. Tą funkcję mogą docenić przede wszystkim alergicy.
  • Jonizacja– coraz więcej klimatyzatorów jest wyposażonych w jonizator. Wytwarzane przez jonizator jony ujemne są dla użytkowników i dla ich zdrowia bardzo cenne.

Z czego składa się klimatyzacja? Budowa klimatyzacji.

Przyjrzyjmy się budowie klimatyzacji, aby lepiej zrozumieć schemat jej działania. Instalacja klimatyzacyjna składa się z następujących elementów:
  • Jednostka wewnętrzna- zawiera parownik i wentylator.
  • Jednostka zewnętrzna- wyposażona jest w sprężarkę, wentylator, zawór rozprężny i skraplacz.
  • Miedziane rury- łączą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną
  • Czynnik chłodniczy- zimny i ciekły czynnik- po sprężeniu wraca do jednostki wewnętrznej, tam natomiast zostaje rozprężony, aby móc ponownie pobrać ciepło z powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja ma za zadanie zapewniać komfort termiczny użytkownikowi. Możemy zatem sterować temperaturą- zwiększać ją, bądź zmniejszać- pilotem lub sterownikiem.
  1. Wentylator znajdujący się na parowniku- w jednostce wewnętrznej wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu.
  2. Powietrze ochładza się na parowniku, który przekazuje ciepło czynnikowi chłodniczemu
  3. Czynnik chłodniczy przemieszcza się w rurach miedzianych między jednostkami, zostaje sprężony i przetłoczony do skraplacza, który znajduje się w jednostce zewnętrznej.
  4. W skraplaczu natomiast ciepło zostaje oddane na zewnątrz, gaz skrapla się i przez rozprężenie jest schładzany, następnie czynnik chłodniczy powraca do parownika, gdzie ponownie ogrzewany jest powietrzem. Cały cykl powtarza się, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu skutecznie utrzymuje się.
W trybie grzania cały proces jest odwrócony. Mianowicie skraplacz i parownik zamieniają się rolami.

Zapraszamy do skorzystania z usługi: montaż klimatyzacji Kielce. Firma Klimanet od lat świadczy usługi na najwyższym poziomie, oferuje również darmową wycenę, fachowe doradztwo i serwis klimatyzacji, wentylacji i pomp ciepła.

Montaż klimatyzacji