BlogKlimatyzator przenośny czy ścienny- jaki klimatyzator bardziej się opłaca?

28 lutego 2023
Klimatyzator przenośny czy ścienny- jaki klimatyzator bardziej się opłaca? Klimatyzatory przenośne mają swoje zalety, m.in. są to: brak konieczności montażu, łatwe przenoszenie z miejsca na miejsce i niska cena. Dla wielu osób może się wydawać, że jest to lepsza opcja. Dlaczego w takim razie to właśnie klimatyzatory ścienne cieszą się znacznie większą i coraz to bardziej rosnącą popularnością? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się!

 

Wady i zalety – klimatyzatory przenośne.

Jeszcze całkiem niedawno klimatyzacja była uważana za dobro luksusowe. Na przestrzeni ostatnich lat jednak postrzeganie klimatyzacji diametralnie się zmieniło, klimatyzacja uznawana jest już niemal za standard. Niewątpliwie na popularność klimatyzacji wpłynęły zmiany klimatyczne i trudne do zniesienia upały. Aktualnie klimatyzacja to nie tylko możliwość chłodzenia pomieszczeń, ale również ich ogrzewania. Rozglądając się za usługą montażu klimatyzacji można napotkać właśnie klimatyzatory przenośne. Na pierwszy rzut oka ta opcja wydaje się być wygodna, szybka i prosta. Jak wygląda to w praktyce? 
Klimatyzatory przenośne– posiadają rurę wyrzutową, która odpowiada za odprowadzanie gorącego powietrza i skroplin. W tym celu często konieczne jest zrobienie w ścianie otworu, rurę wyrzutową można poprowadzić również przez uchylone okno.
W praktyce jednak niekoniecznie by się to sprawdzało. Dlaczego? Gorące powietrze z zewnątrz wpadałoby do środka. Producenci klimatyzatorów przenośnych pomyśleli o rozwiązaniu jakim są ortalionowe nakładki AirLock zamykane na zamek błyskawiczny. Dają one możliwość montażu rury wyrzutowej w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wpadania gorącego powietrza do środka. Jednak estetyka takiego rozwiązania pozostawia wiele do życzenia.
Niektóre klimatyzatory przenośne opierają się na tzw. systemie dwururowym. Choć jest to rozwiązanie wykazujące się większą efektywnością chłodzenia to producenci rzadko się na nie decydują. Przeważająca ilość klimatyzatorów przenośnych opiera się na systemie jednorurowym.
Niewątpliwie dużą wadą klimatyzatorów przenośnych jest głośna praca urządzenia. Poziom generowanego hałasu może przeszkadzać użytkownikowi i być męczący. Porównując poziom generowanego hałasu przez klimatyzatory przenośne i klimatyzatory ścienne zdecydowanie możemy stwierdzić fakt, że klimatyzatory ścienne pracują znacznie ciszej.
Za zaletę klimatyzatorów przenośnych może być uznawana ich stosunkowo niska cena. Nie musimy wówczas doliczać kosztów montażu, który w tym przypadku również jest szybki. Wystarczy bowiem zakupić klimatyzator przenośny, przetransportować go do celu i zacząć użytkować. Natomiast w przypadku klimatyzatora ściennego na montaż trzeba poczekać nieco dłużej, zwłaszcza w sezonie letnim. Co powoduje w takim razie fakt, że klimatyzatory ścienne są opcją wybieraną znacznie częściej?

Klimatyzatory ścienne- wady i zalety

Klimatyzator ścienny składa się z następujących elementów:
 • Jednostka wewnętrzna- zawiera parownik i wentylator.
 • Jednostka zewnętrzna- wyposażona jest w sprężarkę, wentylator, zawór rozprężny i skraplacz.
 • Miedziane rury- łączą jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną
 • Czynnik chłodniczy- zimny i ciekły czynnik- po sprężeniu wraca do jednostki wewnętrznej, tam natomiast zostaje rozprężony, aby móc ponownie pobrać ciepło z powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Zaletą klimatyzatorów ściennych niewątpliwie jest wcześniej wspomniany niski poziom generowanego hałasu.
Klimatyzatory ścienne występują w następujących możliwych konfiguracjach:
 • split- jedna jednostka wewnętrzna;
 • multisplit- kilka jednostek wewnętrznych.
Klimatyzatory dzielą się również na nastepujące typy:
 • ścienne;
 • kasetonowe;
 • podsufitowe;
 • kanałowe.
Koszt montażu klimatyzatorów ściennych jest co prawda wyższy niż w przypadku klimatyzatorów przenośnych, aczkolwiek przekłada się on na wygodę użytkowania i praktyczne użytkowanie, gdyż mamy większą pewność i gwarancję, że posłuży nam przez długie lata.

Czy klimatyzatory przenośne i klimatyzatory ścienne są energooszczędne? 

Klimatyzatory ścienne inwerterowe– sercem klimatyzatora inwerterowego jest sprężarka i układ elektroniczny. To właśnie one odpowiedzialne są za wydajność pracy urządzenia. Sprężarka i wentylator pracują na pełnych obrotach do chwili, gdy docelowa temperatura w pomieszczeniu zostanie uzyskana. Kiedy wartość graniczna zostaje osiągnięta, to sprężarka w sposób płynny dopasowywuje tryb pracy, swoją moc i wydajność, tak aby utrzymać warunki bez zmian. Dzięki temu, że urządzenie nie jest stale wyłączane i włączane uzyskujemy znacznie zauważalną oszczędność energii. Tym samym zwiększamy wówczas sprawność systemu i wydłużamy jego żywotność. Obniżenia kosztów możemy spodziewać się nie tylko przy chłodzeniu pomieszczeń, ale również przy ich grzaniu. Poprzez rozwiązanie jakim są klimatyzatory inwerterowe możemy cieszyć się szybką, sprawną i ekonomiczną pracą urządzenia. Nie musimy martwić się o nagłe skoki obrotów, które generowały większe zużycie energii elektrycznej. Dodatkowo urządzenie ma zwiększoną żywotność i szansa na wszelkie awarie jest znacznie mniejsza.
Klimatyzatory przenośne w tym aspekcie wypadają znacznie gorzej. Z racji tego, że aby osiągnąć zadaną temperaturę urządzenie będzie zużywało o wiele więcej mocy, to ich efektywność energetyczna jest dużo niższa. Wiąże się to niestety z większymi kosztami w porównaniu do klimatyzatorów ściennych.

Klimatyzator ścienny- funkcje.

Klimatyzatory ścienne to nie tylko możliwość chłodzenia powietrza. Nowoczesne klimatyzatory posiadają takie funkcje jak:
 • Chłodzenie– podstawowa funkcja klimatyzatora, która umożliwia utrzymanie komfortu termicznego podczas cieplejszych dni, głównie w sezonie letnim.
 • Grzanie– funkcja ta pełni rolę „pompy ciepła” i polega na odwróceniu procesu chłodzenia, służąc użytkownikom podczas chłodniejszych dni.
 • Osuszanie– utrzymuje wilgotność w pomieszczeniu między 40- 60%. Dzięki osuszaniu nie rozwijają się grzyby i pleśń, które szkodzą naszemu zdrowiu.
 • Wentylacja– klimatyzację można zintegrować z instalacją wentylacyjną- w przypadku, gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja nadal może działać niezależnie. Integracja systemów zapewnia stałą wymianę powietrza zużytego na powietrze świeże.
 • Oczyszczanie– specjalne filtry zamontowane w środku klimatyzatora skutecznie oczyszczają powietrze z wszelkiego kurzu i pyłków. Tą funkcję mogą docenić przede wszystkim alergicy.
 • Jonizacja– coraz więcej klimatyzatorów jest wyposażonych w jonizator. Wytwarzane przez jonizator jony ujemne są dla użytkowników i dla ich zdrowia bardzo cenne.

Klimatyzator ścienny czy przenośny? Jaki klimatyzator wybrać?

Podsumowując powyższe dywagacje na temat klimatyzatorów ściennych i klimatyzatorów przenośnych polecamy wybór klimatyzatorów ściennych split bądź multisplit. Jeszcze raz przypomnijmy sobie zalety klimatyzatorów ściennych:
 • cicha praca;
 • energooszczędność;
 • wydajność;
 • komfort użytkowania;
 • szeroki zakres funkcji;
 • niewielkie wymiary jednostek wewnętrznych;
 • estetyczny wygląd.

Klimatyzatory ścienne w ofercie firmy Klimanet

Jeśli po przeczytaniu powyższego poradnika zastanawiasz się czy wybrać klimatyzator ścienny czy przenośny lub myślisz już nad montażem klimatyzatora ściennego i masz jakieś pytania- skontaktuj się z nami.  Oferujemy usługę profesjonalnego, bezpłatnego doradztwa, sprzedaży, montażu i serwisu instalacji klimatyzacyjnych, ale również wentylacyjnych i pomp ciepła. Na rynku działamy prężnie już od roku 2006, więc chętnie podzielimy się nabytym przez nas doświadczeniem i wiedzą. Do klienta podchodzimy indywidualnie.

Oferowane przez nas produkty: https://klimanet.pl/produkty/

Klimatyzator ścienny czy klimatyzator przenośny?